Tapas ve vinici, slunce a odpočinek: Útěk za vínem na jižní Moravu stále funguje

Nádherné vinohrady, milí vinaři, dobroty a odraz slunce ve skleničce s vínem. Jedno klišé střídá druhé. Jenže občas krátký výlet za moravským vínem přinese přesně to, co v daný okamžik potřebujeme.

Foto: Magazín Antilopa

V posledních měsících jsem byl naprosto ponořený v práci. U počítače jsem trávil celé dny, kolem mě létaly termíny různých projektů a úkolů a počet nevyřízených zpráv v e-mailové schránce začal dosahovat neuvěřitelných počtů. Chyběl mi odpočinek, potřeboval jsem na chvíli odjet z Prahy a přijít na jiné myšlenky.

A pak přišla nabídka z vinařství Habánské sklepy – pojeď s námi, pořádáme degustační odpoledne s grilováním a tapas vyrobených z lokálních dobrot. Výlet na jižní Moravu a s vínem? Neváhal jsem, účast potvrdil a s několika dalšími lidmi jsem vyrazil mikrobusem směr Velké Bílovice.

Vystoupili jsme přímo ve vinici, v jednom řádku byly připravené stoly, kterým dominovala řada skleniček pro degustaci. Když jsem si sedl a natáhl ruku, mohl jsem se dotýkat vinné révy, nadšeně jsem si fotil bobule, slunce bylo vysoko a dodávalo všemu punc romantiky, klidu a pohody.

Foto: Magazín Antilopa

Návrat po letech

Na jižní Moravu jsem se vrátil po mnoha letech a přiznávám, že její kouzlo stále funguje. Ano, možná je její romantická aura i vlivem všech vinařských seriálů trochu přeceňovaná, ale je tam. A nabízí přesně to, co jsem v tu chvíli potřeboval. Měl jsem pocit, že jsem se ocitl v jiném světě, povinnosti byly v tu chvíli daleko a já jsem se mohl všemi smysly soustředit na víno, které mi nalévali.

Nejsem znalec, kdyby mi nabídli „víno pro Pražáky“, asi bych nepoznal, jestli je kvalitní, nebo ne. Prostě jsem se řídil tím, co mi v tu chvíli chutná a užíval si to. A když jsem prohlásil, že sladký ryzlink rýnský, výběr z bobulí, mi chutná nejvíce, hned přede mnou přistála celá láhev. Nikdo nesoudil můj vinný vkus, ředitel Habánských sklepů Petr Ptáček vyprávěl zábavné historky a zajímavosti o vínu, pojídal jsem jedno tapas za druhým a nic mi nechybělo.

Foto: Magazín Antilopa

Habánské sklepy už jsem kdysi navštívil, měl jsem z nich tehdy dobrý pocit, jejich vína mi chutnala a líbil se mi jejich zákaznický přístup. Ani tentokrát mě nezklamali. Ano, není to malé vinařství s jedním bodrým vinařem a letitou historií, ale velká firma spadající pod jinou velkou korporaci. Ale při svých akcích dokážou vytvořit milou atmosféru a dodají vám pocit, že jste důležití. A to je pro mě klíčové – abych měl já sám dobrý pocit.

Zážitkové degustace

Jsem proto rád, že letos začali zážitkové degustace spojené s tapas nabízet. Scénář je jednoduchý – šest tapas z místních pochutin a šest vín včetně archivních vzorků, z nichž některé ani nejsou v prodeji. A vše je doplněno nerušeným pohledem na místní vinice a jimi obklopený rybník Velký Bílovec. Je to opravdu skvělý zážitek, který mě na chvíli dokázal „unést“ z všední reality.

Foto: Habánské sklepy

Vedle degustací je samozřejmě k dispozici i tradiční prohlídka vinařství s výkladem o výrobě známých vín a návštěvou starého Habánského sklepa. Zajímavá je také designová vinotéka s venkovním posezením a součástí vinařství je nově také karavanové stání. Při příštím útěku z města, až zase budu vyčerpáním padat na klávesnici, zamířím rovnou do Velkých Bílovic. Ta cesta přes půl republiky za to stojí.

Foto: Magazín Antilopa/David Budai, Habánské sklepy

Více k tématu