V práci mi říkali, že jsem přecitlivělá a otravná. A pak mi přistálo přáníčko k MDŽ
Mnoho mužů má pocit, že na MDŽ musí sehnat kytku za každou cenu. Já si to nemyslím a mám k tomu více argumentů.
Ráno 8.3. jsem na cestě k lékaři minula ve městě hodně lidí, kteří nesli kytku. Krásný puget tulipánů, pokojovka v celofánu se srdíčky, jednotlivé květy, malé velké vazby. A v ruce je měli jak muži, tak ženy. Po zbytek dne na mě vyskakovaly na internetu a z mého okolí různé názory na tenhle svátek. A taky mraky reklamních nabídek.
Očividně tenhle svátek není mrtvý. Je MDŽ skvělá věc, nebo spíš výsměch ženám a přežitek?
Rozkvetlá povinnost
Část z těchto lidí sháněla dnes kytku, jen protože mají pocit, že musí. Že se to od nich očekává.
Stejně tak uvažoval partner ilustrátorky Sashy Chaginy, jak sdílela na Instagramu své kreativní komunity. Cítil se ve stresu, že nedonesl květiny, přestože byli domluvení, že nemusí. Že je Sasha nepotřebuje, protože si je může pořídit sama. Což taky udělala. Ale dalo jí hodně práce mu to vysvětlit.
Miluju květiny a ráda je dostávám, ať je jakýkoliv den v roce. Takže bych se za květy nezlobila, ale není pro mě důležité dostat je zrovna dnes. A také nevnímám jako problém koupit si je sama. Chodím do práce, takže peníze na ně mám. Nebylo by mi příjemné dostat květiny, jen protože má partner pocit, že je to jeho povinnost.
Respekt po celý rok
Další argument proti je, že jde o pokrytecký svátek, který slouží spíš k tomu, aby zastínil, že ženy stále ještě rozhodně nemají rovná práva jako muži. Že mnohem víc než květiny by nám ženám pomohlo:
- Mít stejný plat za stejnou práci jako muž se stejnými schopnostmi.
- Aby nebyly tresty za sexualizované násilí na ženách neúměrně nízké.
- Usnadnit mateřství – svobodně si vybrat, jak a kde rodit, více šancí pracovat i s malými dětmi, jakmile žena potřebuje a chce pracovat, zajistit dost míst ve školkách, zkrácené úvazky pro rodiče, které ale objemem práce odpovídají vážně zkrácenému úvazku, vyšší rodičovský příspěvek.
- Přestat brát jako samozřejmost, že žena musí mít děti, musí být něžná, mít štíhlý pas, zdobit svět, starat se o domácnost, být dokonalá matka, skvělá milenka a zvládat deset rolí najednou, pokud to sama nechce.
- A přestat z vyjadřování emocí u mužů dělat tabu a ženy urážet, když je vyjadřují.
Zažila jsem v práci situaci, kdy jsem po celý rok poslouchala, že jsem příliš citlivá a vnímavá, příliš zodpovědná, pomalá, příliš aktivní a otravná, pracovala jsem za mizerný plat… A pak mi 8.3. přistálo do chatu animované přání s kytičkou. Děkuju, takové přání nechci.
Přeji si slyšet píseň, kterou napíše a interpretuje muž, kde bude místo „potkal jsem krásnou a sladkou ženu“ zpívat „potkal jsem dívku, která je někdy mrcha, ale je v ní toho tolik různého, a miluju na ní ten krásný nepořádek“. Sasha Chagina
Úctu pro muže i ženy
Můj názor je, že ženy si rozhodně zaslouží úctu a obdiv. Jednou za rok se zastavit a chvíli se soustředit na ženy, ocenit, co dělají a jaké jsou, na tom nevidím nic špatného. Protože v každodenním kolečku povinností snadno zapomínáme, co je cenné na lidech kolem nás, a svátek může být dobrou připomínkou. Ale stejně tak fajn mi připadá ocenit muže. Protože o tom by měl být feminismus. Ženy i muži jsou lidi, nikdo není „cennější“. Všichni si zaslouží úctu a respekt. A to nejen jeden den v roce, ale po celý rok.
Někdo naopak slaví rád
Řada jiných lidí MDŽ naopak slaví rádi, a různými způsoby. Někteří lidé kašlou na Valentýna, protože to není český svátek, a místo toho s péčí vybírají květiny pro svou drahou polovičku. Jiní lidé ho vnímají jako láskyplnou tradici a kupují stále ten stejný typ květin po dlouhé roky. Další lidé vybírají tu nejlepší čokoládu, anebo posílají aspoň digitální přání.
Pokud nepřináší oslava MDŽ radost všem zúčastněným, považuju ji za nesmysl. Pokud to ale myslí upřímně a těší to obě strany, nic proti němu nemám. Každý projev úcty se počítá.
Jaký máte názor na MDŽ vy? Slavíte ho, a pokud ano, jak? Napište do komentářů.
Foto: Adobe Stock