New York zoranžověl kvůli lesním požárům: Klimatické vize seriálu Předzvěsti se stávají realitou

Lidé v New Yorku si opět nasadili roušky nebo respirátory, protože v ulicích se v těchto dnech nedá dýchat. Rozsáhlé požáry kanadských lesů tak trochu připomínají vize seriálu Předzvěsti o klimatických změnách. Jenže ten začínal až v roce 2037.

Foto: Profimedia
Město New York v oranžovém oparu.

Letos v březnu měla na Apple TV+ premiéru minisérie Předzvěsti, která sleduje osudy několika lidí v blízké budoucnosti na pozadí klimatických změn. Každý díl nechává diváka nahlédnout do několika dalších let a ukazuje, jak se stále častěji projevuje extrémní počasí, dochází pitná voda, zvyšují se hladiny oceánů nebo vymírají živočišné druhy.

První díl začíná v roce 2037, po celém světě nekonečně hoří lesy a města jsou zahalená do temných oranžových oparů. Ovzduší je špatné, likviduje zdraví a lidé nemohou vycházet ven bez respirátorů. Atmosféra je velmi depresivní a příběhem se prolínají záběry na miliony hektarů hořících stromů.

Hořící realita

Ano, jde o fikci, ale ta je postavena na dlouholetých varováních klimatologů. A konkrétně hořící lesy jsou stále častější realitou, a to nejen ve vzdálených zemích. Stačí si vzpomenout na rozsáhlý lesní požár v Českém Švýcarsku loni v létě, se kterým hasiči bojovali několik týdnů. Kouř byl tehdy cítit i v desítkách kilometrů vzdálených městech, třeba v Praze.

Nyní se něco podobného děje v Kanadě a Spojených státech amerických, jen v mnohonásobně větším měřítku. Právě Kanada zažívá jedny z nejhorších lesních požárů ve své historii. Celkem se tam šíří více než 400 požárů a u více než poloviny hrozí, že je hasiči nedostanou pod kontrolu a potrvají dlouho. Hoří asi 4 miliony hektarů lesů, což je pro představu asi polovina rozlohy České republiky. A pro srovnání, rozloha loni hořícího Českého Švýcarska je necelých 8 tisíc hektarů.

Oranžový kouřový opar se šíří tisíce kilometrů daleko a třeba v New Yorku je tak intenzivní a neprůhledný, že se u fotek z místa takřka zatajuje dech. Znečištění ovzduší ve městě je nejhorší v historii a škodliviny o třetinu překračují nebezpečnou úroveň. V posledních dnech bylo v New Yorku horší ovzduší než v indickém městě Dillí, které je na tom dlouhodobě velmi špatně i bez požárů. V celých Spojených státech nebezpečné znečištění ovzduší pocítilo 75 milionů lidí. Některá americká letiště kvůli kanadským požárům musela přerušit provoz.

Varování klimatologů

Bohužel není rok 2037 jako ve zmiňovaném seriálu, ale teprve rok 2023. A extrémní projevy počasí se objevují stále častěji, a to i v místech, kde je počasí obvykle velmi mírné, třeba v Evropě. Rostoucí rizika a výskyty požárů opakovaně zmiňují například závěry Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) z roku 2021, a to nejen v souvislosti s přímými škodami (úmrtí a zničení přírody či majetku), ale také s množstvím emisí CO2, které při hoření unikají do ovzduší.

Zpráva IPCC například konstatuje, že v minulých letech byly suchem a rozsáhlými lesními požáry zasaženy Austrálie, Etiopie, jižní Afrika, jižní Evropa nebo oblasti Amazonie a že to výhledově může mít vliv na zdraví i ekonomiku. „V roce 2015 Indonésii postihlo velké sucho a lesní požáry, které způsobily výrazné dopady na hospodářství, ekologii a lidské zdraví v důsledku mlhy,“ stojí ve zprávě.

S dalším růstem globální teploty se má četnost lesních požárů zvyšovat a v některých regionech se můžou výrazně prodlužovat i sezóny požárů. Změny srážek v různých oblastech a s tím související období sucha navíc mohou ovlivňovat vlhkost některých oblastí a tím snižovat přirozenou odolnost lesů vůči požárům.

„Sezóny požárů se v letech 1979 až 2013 celosvětově prodloužily o 18,7 %, přičemž statisticky významný byl nárůst na 25,3 % zemského povrchu a ke statisticky významnému snížení došlo pouze na 10,7 % povrchu. Ještě výraznější změny byly pozorovány v druhé polovině tohoto období,“ uvádí IPCC v kapitole Land–climate interactions. Celosvětově se také rozšířily plochy, kde se vyskytují dlouhá období požárů.

Dílek do skládačky

Požáry jsou pochopitelně jen jedním dílkem ve skládačce klimatických změn a hrozících problémů. Někdo si může pomyslet, že pár měst tu a tam potrápí oranžové opary a poté se vše vyřeší. Jenže klimatické změny jsou provázané a samotné požáry jsou spíše projevem jiných extrémních změn – sucha, rostoucích teplot a změn vody v půdě.

A zatímco někde voda chybí a hoří tam, jinde obyvatele sužují extrémní záplavy. Loňské záběry povodní v Pákistánu obletěly a šokovaly svět. Přírodní katastrofa si vyžádala přes 1300 obětí a celkově zasáhla více než 33 milionů lidí. V podstatě třetina země byla pod vodou.

Bude podobných jevů a katastrof přibývat? Budou stále častěji dopadat i na lidi žijící ve střední Evropě? Zpráva IPCC není příjemné čtení, a i její 32stránkové shrnutí pro politiky je napěchováno konkrétními neradostnými příklady a varováními, co nás může čekat v budoucnu. A příliš se to neliší od seriálu Předzvěsti. Jen je šokující, že mnohé věci ze seriálu zažíváme už dnes, a ne až za 14 let.

Zdroje: CNN International, IPCC Sixth Assessment Report, iRozhlas.cz

Foto: Profimedia

Více k tématu