Dagmar Gabulová: Jak nám změna barev může zachránit sebevědomí i vztah

Ať si to připouštíme, nebo ne, první dojem je silnou zbraní. Ovlivňuje totiž, jak se k nám lidé chovají. Stačí, aby na sobě žena něco drobného změnila, a její život může okamžitě nabrat zcela novou dynamiku. „Všechno má obrovský efekt na náš životní styl a kvalitu života,“ tvrdí expertka na módní styl Dagmar Gabulová, která ženám pomáhá najít jejich vnitřní a vnější souznění. A krásná je prý každá žena, jen si to mnohé neuvědomují...

Foto: se souhlasem D. Gabulové
Ty správné barvy nám pomohou napumpovat sebevědomí.

Nebojte se, tato půvabná dáma v perfektně padnoucím kostýmku a dokonale sladěným barvami vás nebude „vláčet“ po předražených buticích v pražské Pařížské ulici. Dagmar totiž zastává názor, že drahé oblečení si dokáže koupit úplně každý a módě přitom nemusí vůbec rozumět. Skutečné umění je ale v tom, když najdeme něco, co nám perfektně padne, dokreslí to naši osobnost – a zároveň to nezlikviduje náš domácí rozpočet.

Základem jsou podle ní barvy, které dokážou měnit naše přemýšlení i celé životy. „I malá věc, jako je změna šatníku, barev nebo pár věcí na povrchu, udělá v životě obrovskou změnu,“ je přesvědčená Dagmar. A co je hlavní, věříte jí to! Při osobním setkání si každého získá svou nekonečnou pozitivní energií a nadšením. Proud slov o tom, že každý se můžeme cítit hezky a šťastně, dá zapomenout i na to, jak negativní a škatulkující je občas svět kolem nás…

Chodíte někdy ráda jen tak v teplákách?

Ano chodím, protože mám ráda pohodlí. Když jsem doma, líbí se mi dny, kdy nemusím řešit stylové kombinace, líčení ani úpravu. Ale s poznámkou, že i ty mé tepláky jsou v mých barvách, jsou hezké, elegantní a stylové.

Takže dokážete vyjít z domova, aniž byste předtím strávila 20 minut v koupelně a připravila se?

Chodím cvičit a běhat a k tomu líčení nepatří. I přesun zvládnu bez úpravy. Ale když jdu do společnosti nebo na schůzku, přijde mi to jako součást běžného každodenního života. Pečování o sebe by mělo být přirozenou součástí života každé ženy. Není to o tom trávit v koupelně dvě hodiny a další dvě před šatníkem, ale je potřeba tomu věnovat určitou energii. Působí to nejenom navenek, protože tím, že jsme upravení a neupravení o sobě něco komunikujeme, ale zároveň je to projev sebeúcty a respektu k sobě samým.

První dojem je velmi silná zbraň. Vizuál je čím dál více důležitější a rozhoduje, jakou práci získáme, jaké máme vztahy a jak jsme v životě šťastní.

Je důležité, jak působíme na lidi?

První dojem je velmi silná zbraň. Vizuál je čím dál více důležitější a rozhoduje, jakou práci získáme, jaké máme vztahy a jak jsme v životě šťastní. Je to něco, co na nás lidé vidí jako první, ještě než máme možnost promluvit. Na základě vizuálu – obalu – nás nálepkují a zařadí do škatulek a potom je velmi těžké se z těch škatulek posunout někam jinam.

Proto je nezbytné sladit to, co o sobě komunikuji navenek, například co nosím, jaké mám barvy a styl oblečení, s tím, kým jsem. Je důležité, aby náš vzhled odrážel naše skutečné já. Ne každý se cítí dobře v kostýmcích a ne všechny ženy potřebují chodit nastrojené nebo formálně oblečené. Ale je potřeba si uvědomit, že to, co nosíme, vypovídá o tom, kým jsme.

Můžeme předcházet tomu, abychom do nějaké špatné škatulky zbytečně nespadli?

Lidé hodně řeší oblečení, trendy nebo nákupy. Ale nejdůležitější jen ten krok předtím. Zamyslet se nad tím, co o nás ty trendy říkají a co o sobě chceme komunikovat. Na to moc lidí neupozorňuje, ani dámské časopisy. Pořád se komunikují trendy sezóny a „must haves“, tedy co musíme mít, abychom byli „in“ a „cool“. Ale není zárukou, že co sluší jedné ženě, bude slušet jiné. Každá žena se narodila s jinou barevností a každá má jiné oči, vlasy, či postavu. A stejně tak je každá jiná i uvnitř.

Jak tedy může být žena autentická, aby to nebyla právě taková trendová autentičnost?

Je to o tom nějakým způsobem se vrátit sama k sobě a zamyslet se nad tím, co mám ráda, co mě těší a baví a co bych z toho svého životního stylu chtěla sdílet se svým okolím. Do své knihy Styl jsem vložila několik cvičení, ve kterých mají čtenářky možnost zamyslet se nad definicí své osobní značky. A ženy, které mě oslovují, říkají, že ty otázky nejsou vůbec jednoduché, trvá jim i několik dnů, než najdou odpověď.

Mají české a slovenské ženy nedostatek sebevědomí?

Slovenská žena se nebojí barev a výraznějšího a odváženějšího oblečení. Chce být vidět. Ale někdy je pak až příliš otrokem trendů. Česká žena působí, jako kdyby se bála vystoupit z davu. Je si jistější v tmavých nebo neutrálních barvách, a když si dá nějaký výraznější doplněk, třeba v oranžové, tak už není komfortní s tím, že všechny oči směřují na ní.

Spousta žen má pocit, že nejsou krásné…

To je nemoc krásných žen. Právě atraktivní ženy často vyhledávají pomoc estetických klinik nebo plastických chirurgů a pořád na sobě hledají chyby. Ale já věřím, že každá žena je krásná, jen potřebuje tu svou krásu vidět. Spíše jde o to naučit se s vlastní krásou správně pracovat.

Máme na sebe strašně kritický pohled. Než abychom hledaly přednosti a pozitiva nebo to, čím můžeme vyniknout a být jiné než naše konkurentky, zaměřujeme se na to, co nemáme a co bychom chtěly změnit.

Co když nejsou spokojeny se svou postavou? Sama jste si prošla fází, kdy jste chtěla být hubenější. Je potřeba postavu tolik řešit?

Myslím, že to řeší každá žena. Je to ženská záležitost, nejen postava, ale celkově vzhled. Každá žena chce být krásná, porovnáváme se s modelkami z časopisů, s kamarádkami, jednoduše je to v nás. Ale mrzí mě, že na sebe máme strašně kritický pohled. Než abychom hledaly přednosti a pozitiva nebo to, čím můžeme vyniknout a být jiné než naše konkurentky, zaměřujeme se na to, co nemáme a co bychom chtěly změnit.

Je to asi dáno prostředím, většinou i výchovou. Když se vrátím do svého dětství, i mně byly vytýkány nedokonalosti, například že nejsem dobrá v matematice. Ale to, že jsem měla jedničky z jazyků nebo byla kreativně zručná, bylo samozřejmé. To pozitivní jakoby nestojí za řeč. Jsme takto vedení a zapomínáme na všechno, co je na nás dobré. Potřebujeme neustále zlepšovat, co dobré není. Pak máme pocit, že něco s námi není v pořádku.

Ženy učíte, aby se staly samy sebou a vyladily se v módě. Nakolik to pomůže třeba při seznamování a hledání lásky?

Může to velmi pomoci. Jsem toho svědkem i u mých klientek, které se ke mně vracejí nebo zůstávají v kontaktu. I malá věc, jako je změna šatníku, barev nebo pár věcí na povrchu, udělá v jejich životech obrovskou změnu. Často za mnou chodí dámy, které po delším vztahu zůstaly samy a chtějí si najít partnera. A vzhled tomu samozřejmě hodně napomáhá. Jakmile je žena upravená, elegantní, barevná nebo nějakým způsobem vizuálně zajímavá, už na sebe poutá pozornost, pohledy a zájem pánů. A tím pádem jsou šance potkat někoho zajímavého mnohem, mnohem vyšší.

Stejně ráda mám příběhy, kdy změna klientce zachránila rozpadající se vztah. Když o sebe žena začne pečovat a z unavené frustrované maminky začne být upravená dáma, která stále může zůstat tou maminkou dvou dětí, stane se hezkou i pro manžela nebo partnera.

Když o sebe žena začne pečovat a z unavené frustrované maminky začne být upravená dáma, která stále může zůstat tou maminkou dvou dětí, stane se hezkou i pro manžela nebo partnera.

Zažila jsem vztahy, které byly v rozvodovém řízení, manželé žili odděleně, a najednou se k sobě vrátili a začali spolu znovu fungovat. Stačila změna pár věcí, třeba v návycích nakupování, oblékání, barev nebo tónů, a žena se do vztahu vrátila úplně vyměněná. Najednou se sama začala cítit jinak a zářila uvnitř i navenek. A okolí na to samozřejmě zareaguje.

Opravdu chcete říct, že pár drobných změn dokáže úplně změnit dynamiku a vášeň ve vztahu?

Ano, určitě! Když po několika letech nastane únava nebo stereotyp a lidé jsou možná ze sebe trochu otrávení, stačí skutečně z toho trochu vystoupit a změnit pár věcí. To je na tom nejúžasnější.

A nemusí jít jen o vztahy. Když na povrchu něco změníme nebo upravíme tak, že nám to samotným lichotí, má to zároveň vliv na to, jak se cítíme a jaké máme sebevědomí. Ovlivňuje to, jaké pracovní nabídky nám chodí a jací lidé se s námi chtějí seznamovat. Všechno to má obrovský efekt na náš životní styl a kvalitu života.

Koupit si drahé oblečení v drahém butiku je jednoduché, na to nepotřebujete žádného poradce.

Jsou takové změny drahé?

To si hodně lidé myslí. Že je to pouze pro celebrity, bohaté nebo VIP. Nebo že když se do toho budou chtít pustit, budu je brát pouze na Pařížskou nebo do drahých butiků. Ale to není vůbec pravda. Možná to tak někteří stylisté dělají, ale já jsem zastáncem toho, že koupit si drahé oblečení v drahém butiku je jednoduché, na to nepotřebujete žádného poradce. Ale koupit si oblečení, které vám bude ještě i slušet a nebude tak drahé, tak v tom je pak ten fígl.

Dámy, které mě vyhledávají, vědí, že je nebudu tlačit do něčeho, co neodpovídá jejich rozpočtu nebo životnímu stylu. Naopak, vezmu je do obchodů, kam běžně chodí nakupovat, a naučím je vybírat správné věci. Takže pak se tam mohou vrátit a už přesně vědí, jak se tam mají orientovat nebo jaké věci mají zkoušet, jak mají vybírat. A samozřejmě jim také ukážu nové obchody, které zapadají do jejich životního i osobního módního stylu.

Dagmar Gabulová je první certifikovanou expertkou na styl v Česku a na Slovensku. Vystudovala ekonomiku a prošla si různými marketingovými pozicemi. Pracovala také v české edici módního časopisu ELLE, ale později se vydala cestou módního a stylového poradenství. Je autorkou knihy STYL – Cesta ke kráse, sebevědomí a charismatu. Pochází z Bratislavy, momentálně se svým partnerem žije v Praze.

Foto: se souhlasem Dagmar Gabulové

Přečtěte si i druhou část rozhovoru. Dagmar se v ní rozpovídala o škatulkování, životních změnách i o cestě za vysněnou prací a láskou.

Více k tématu