Krása udržitelnosti a 800 stromů: Bosco Verticale je nejzelenější dům v Evropě
Tento dům uprostřed Milána působí jako zjevení. Pokud máte rádi přírodu, budete fascinovaně hledět vzhůru, až vás zabolí za krkem, a možná vás i dojme množství poletujících ptáků, kteří se na tomto domě zahnízdili. Jeho součástí je totiž 800 stromů.
V roce 1957 vyšel román Baron na stromě, který napsal italský spisovatel Italo Calvino. Jde o groteskní příběh o chlapci, který vylezl na strom a prohlásil, že už nikdy nesestoupí na zem. Své odhodlání dodržel, na stromě si zařídil bydlení, vzdělával se a dopisoval si s evropskými filozofy a učenci.
A právě tímto románem se, podle svých slov, inspiroval architekt Stefano Boeri, který navrhnul budovu nazvanou Bosco Verticale, tedy ve volném překladu „vertikální les“. Jde o zajímavý a v době svého vzniku zcela ojedinělý projekt, který bezpochyby potěší každého milovníka městské zeleně, ekologie a udržitelného života.
Tato budova, konkrétně jde o dvě věže o výšce 80 a 112 metrů, stojí v Miláně a byla dostavěna v roce 2014. Jde o bytový komplex, na kterém je vysázeno 800 stromů, 5 000 keřů a 15 000 dalších rostlin a trvalek. Celkem jde o vegetaci, která by pokryla 30 000 čtverečních metrů půdy, a ve skutečnosti je koncentrována na ploše desetkrát menší. Zeleň uprostřed města ochlazuje okolí, produkuje kyslík, absorbuje oxid uhličitý, zmírňuje dopady smogu a pohlcuje okolní hluk.
Domov pro lidi i ptáky
Budova je navíc částečně energeticky soběstačná, protože elektřinu produkují solární panely na střeše a odpadní voda je filtrována, čištěna a následně využívána k zavlažování stromů a rostlin. Zelené technologie celou budovu obklopují stejně jako samotná zeleň, a sami tvůrci říkají, že přesně takto si představují rozvoj měst, které často bojují s nedostatkem parků a zahrad.
Dojem z tohoto urbanistického projektu je natolik fascinující i dojemný zároveň, že není ani nutné zakrývat stud, když ocituji část oficiální prezentace studia Boeri o tom, že jde o „domov pro stromy, kde sídlí také lidé a ptáci“. Mimo jiné studio píše, že balkóny jsou navrženy tak, aby unesly velké venkovní nádoby pro vegetaci a umožnily, aby stromy bez překážek vyrostly přes tři podlaží.
Javory, buky, třešně, olivovníky, duby a jabloně, které jsou v obou budovách vysázeny, byly dva roky speciálně kultivovány právě pro tento projekt, a při výstavbě byly tyto stromy vynášeny pomocí jeřábů, aby je mohli dělníci zasadit. Obě budovy mají navíc na střeše velká jeřábová ramena, aby se mohly stromy průběžně prořezávat nebo aby se snadno nahradily, pokud by se některým nedařilo.
Další se staví v Asii
Bosco Verticale je nejen vizuálně atraktivní stavbou, ale líbí se také architektům a dalším odborníkům. Ostatně už v roce svého vzniku (2014) získalo prestižní ocenění International Highrise Award, což je mezinárodní cena za design budov, a o rok později pak CTBUH Award, další cenu za nejlepší výškovou budovu na světě.
Možná i proto se nyní u Šanghaje dokončuje další obdobný projekt z dílny studia Boeri – Nanjing Vertical Forest. Má jít opět o komplex dvou bytových domů a dokončen má být už v roce 2022.
Fakta a zajímavosti o Bosco Verticale v Miláně:
- Stavba probíhala od konce roku 2009 a byla dokončena v říjnu 2014. Pracovalo na ní na 6 000 lidí a stála v přepočtu 2 miliardy korun.
- Inovativní systém tepelné pumpy pomáhá snižovat náklady na vytápění a chlazení vnitřních prostor.
- Konstrukce budov byla testována v aerodynamických tunelech tak, aby byla jistota, že stromy nepoláme vítr.
- Bosco Verticale je prototypem nového typu obytných budov. Studio Boeri plánuje postavit podobné zelené komplexy také ve Švýcarsku nebo Nizozemsku a jeden nyní dokončuje v Číně.
- Stromy a rostliny za rok pohltí a přemění na kyslík 20 000 kilogramů oxidu uhličitého. To je množství, které vypustí střední auto za 120 tisíc kilometrů jízdy.
- Obě budovy mají celkem 113 bytů, které se prodávaly až za 440 tisíc korun za metr čtvereční.
Budova má přes 20 tisíc stromů a rostlin, celkem jde o 90 druhů. Od doby dokončení tuto zeleň kolonizovalo přes 1 600 ptáků a motýlů.
Foto: Magazín Antilopa