Berlín je královstvím pro vegany: Zkusili jsme koblihy i fastfood v obchoďáku
Dá-li se o některém městě v dosahu Česka hovořit jako o přátelském k veganům či vegetariánům, je to rozhodně Berlín. Nabízí nepřeberné množství kaváren, restaurací i bister a od roku 2019 tam dokonce působí první veganský hamburgerový fastfood. Vyrazil jsem pokrmy vyzkoušet a můžu s klidným svědomím říct, že některé by hravě uspokojily i typické masožravce.
Typický food court v českém obchodním centru nabízí vedle restaurací s klasickou i asijskou kuchyní také pobočky nadnárodních fastfoodových řetězců, jako je McDonald’s, Burger King nebo KFC. Většina food courtů v Berlíně to má podobně, ale například Mall of Berlin nedaleko Braniborské brány nabízí jednu netypickou odlišnost – ryze veganský fastfood nazvaný Vedang.
Nabízí klasické hamburgery, wrapy, saláty i zmrzlinu a na první pohled je k nerozeznání od ostatních řetězců. Zásadní rozdíl je však ve složení jídla – burgerové placky nejsou z masa, ale jsou založeny na rostlinné bázi, a stejně tak sýry nebo zmrzlina vůbec neobsahují mléko či smetanu. A ať tomu věříte, nebo ne, jsou famózní. Hamburgery jsou chuťově vyladěné, takže si troufám tvrdit, že ze skupiny deseti milovníků masa by se našel alespoň jeden, který by náhražku masa nepoznal.
Řetězec Vedang vznikl v roce 2019 jako typický franšízový fastfood a dnes má v Německu už šest poboček, z toho čtyři v Berlíně a po jedné ve Frankfurtu a Kolíně nad Rýnem. A byl také jedním z cílů mé cesty do Berlína, při které jsem chtěl prozkoumat, jak vypadá město přátelské k veganům a jestli veganské jídlo dokáže kvalitativně a chuťově nahradit zážitek z jezení masa.
Tentokrát bez masa
Veganství je životní styl, při kterém lidé nejí to, co má živočišný původ. Na talíř se tak veganům nedostane nejen maso, ale ani vejce, med, mléko či jiné mléčné výrobky. Je tak přísnější než vegetariánství, při kterém se lidé vyhýbají pouze masu.
V Berlíně má veganství dlouhou tradici a je možné v něm najít více než 80 vegan-friendly podniků. Občas tak bývá označován jako evropská metropole veganství nebo město, které je nejpřátelštější k veganům. Kromě restaurací, kaváren a cukráren nechybí ani obchody prodávající výhradně veganské produkty, takže pokud někdo preferuje veganství, v Berlíně se nemusí omezovat. Možná i proto veganů ve městě přibývá, například podle průzkumu berlínského deníku Tagesspiegel tvoří dvě procenta obyvatel, tedy více než 72 tisíc lidí.
Kořeny příklonu města k veganství lze pozorovat už od 70. let, kdy se v západním Německu začalo výrazně rozšiřovat ekologické zemědělství a objevily se první obchody s biopotravinami. Tento rozvoj podpořila i havárie jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986, po níž se hodně Němců začalo zajímat o původ potravin. A trend se pak rozvíjel i po pádu Berlínské zdi.
Už dříve byl Západní Berlín cílem alternativních umělců, ale poté, co se město otevřelo, přišla nová vlna alternativně smýšlejících lidí, které lákalo třeba tehdejší levné bydlení. Přinášeli s sebou i nové trendy v oblasti stravování, mezi něž patřilo třeba vegetariánství a později veganství, a Berlín na to byl docela dobře připraven. Velký rozvoj pak veganství zažilo zejména v posledních deseti letech.
Bistra i kavárny bez mléka
Když dnes na mapách Googlu hledáte veganské podniky, vyskočí jich na vás desítky a jsou rozesety prakticky po celém městě. Zajímavé je, že mnohé z nich jsou stoprocentně veganské, což může návštěvníky překvapit třeba v kavárnách, protože v nabídce nenajdou klasické mléko. Třeba cappuccino se tam připravuje pouze z rostlinných alternativ jako je ovesné, sójové nebo mandlové mléko.
To je příklad i kavárny Brammibal’s Donuts, kterou jsem v rámci objevování veganských podniků také navštívil. V Berlíně má už šest poboček a nabízí skvělé koblihy či donuty v nejrůznějších variantách a příchutích. Chutnají skvěle, a kdybych nevěděl, že jsou veganské, pravděpodobně bych ani nedokázal poznat, že neobsahují mléko nebo vejce. Tato kavárna s minimalistickým designem podle mého názoru dokáže být naprosto výbornou alternativou běžných kaváren nebo cukráren s klasickými dorty nebo zákusky.
Mou další zastávkou byl asijský tapas bar Element Five, který leží ve čtvrti Kreuzberg. Menu obsahuje desítky položek a jde o přehlídku skvělých jídel od různých závitků, grilovaných kousků zeleniny, polévek nebo asijských nudlí.
Vše je perfektně ochuceno, takže mi maso vůbec nechybělo. A to ani v případě tradiční pekingské kachny, která byla připravena ze seitanu, což je náhražka vyrobená z pšeničného lepku.
Davy na street food festivalu
Ani milovníci street food se nemusí obávat toho, že by byli jakkoliv ochuzeni. Navštívil jsem totiž festival Vegan Sundays, který se letos konal už třikrát v areálu Holzmarkt 25. Zdejší stánky a food trucky nabídly neuvěřitelnou plejádu jídel, od hamburgerů a hotdogů, přes gyrosy a grilované míchané pokrmy až po sladké dezerty. Nechybělo pivo, víno, káva nebo čaj matcha.
Vše, co čekáte od street food festivalu, tedy skvělé jídlo, hudbu a přátelskou atmosféru, tady bylo splněno. Mé nadšení trochu kazila jen skutečnost, že na veganské dobroty vyrazily davy lidí, takže jsem na jídlo nebo pití ve frontách čekal hodně dlouho a nebylo se kam posadit.
Zároveň to ale ukazuje, že poptávka po veganském životním stylu je v Berlíně opravdu velká a vyzkoušet ho tam míří zájemci z celé Evropy. Málokteré město totiž v tomto ohledu nabízí takové množství alternativ a příležitostí. I proto je nutné se připravit, že vyhlášená a oblíbená bistra a kavárny jsou téměř vždy plné, a pokud se v nich chcete posadit, nezbude vám nic jiného, než si stoupnout do fronty a počkat, než se některý stůl uvolní.
Zážitek za to ale stojí. Ať už vás veganská strava oslovuje, nebo nad ní nedůvěřivě kroutíte hlavou, Berlín představuje skvělé místo, kde je možné ji v nejrůznějších podobách vyzkoušet. A zvláště skeptiky k čemukoliv nemasovému může návštěva některých podniků přesvědčit, že rostlinná strava už dávno neznamená jen jednotvárné saláty, gumové kousky sóji nebo mdle chutnající tofu.
Foto: Magazín Antilopa/David Budai