Ryan (7) řídí svou recyklační firmu. Tříděním láhví si vydělal čtvrt milionu

Nikdy není příliš brzy začít s tříděním odpadu. Něco takového možná napadne každého, kdo se dozví o sedmiletém Ryanovi z kalifornského Orange County. Ryan se totiž ve svých třech letech rozhodl, že si založí recyklační „firmu“ a s recyklací spojí svou budoucnost. Dokonce si chce koupit své vlastní popelářské auto.

Foto: Ryan's Recycling Company
Ryan to s třízením odpadů myslí vázně.

„Láhve se dostanou do oceánu, zvířata z toho onemocní a potom zemřou,“ odpovídá Ryan na otázku, proč je tak zapálený do třídění plastových láhví. Už si ani moc nepamatuje, jak to všechno začalo, ostatně byly mu v té době asi tři roky. Prý tehdy navštívil městské recyklační středisko a myšlenka třídění ho naprosto nadchla.

„Posbírám všechny plechovky a láhve od všech sousedů,“ oznámil překvapenému otci a dal se do práce. Na kole začal objíždět domy v okolí a vybíral od lidí skleněné, plastové i další láhve. Dnes jich má na kontě přes 200 tisíc. Za tři roky, kdy vozí láhve do třídírny, si vydělal přes 10 tisíc dolarů, tedy v přepočtu asi 250 tisíc korun.

Se souhlasem rodičů vede svou vlastní společnost, kterou pojmenoval Ryan’s Recycling Company. A říká, že jednou by se chtěl zpracováním odpadů živit.

Sen o popelářském autu

Rodiče mu peníze odkládají na speciální účet, aby měl v budoucnu na studium vysoké školy. Peníze mu hlídají a chtějí mu je předat, až mu bude 18 let. Ryanovým snem ale je, že si koupí popelářské auto. „Uvidíme,“ říká s úsměvem Ryanův otec Damion.

Svou vášní postupně nadchl i své okolí. Třeba otec, který se živí jako grafik, nikdy příliš nadšeně odpad netřídil. Teď pravidelně se synem vyráží do recyklačního centra a vozí tam láhve, které nashromáždili. A k třídění už dokázal Ryan přimět i některé své spolužáky. „Najal si některé své kamarády a společně školníkovi pomáhají s odpady ve škole,“ řekl Damion televizi CNN.

Zdroj: CNN News

Foto: Ryan’s Recycling Company

Více k tématu