Jediný způsob, jak se vyrovnat se ztrátou lásky

Když vztah skončí, ať už více či méně očekávaně, neznamená to, že nás jen tak opustí i city. Jak se vyrovnat s nešťastnou láskou?

Foto: Adobe Stock
Nešťastnou lásku musíme přetrpět.

Všechno je k ničemu, nemáme chuť vůbec existovat. Vadí nám světlo, vadí nám tma. Tluče nám srdce, tváře máme celé pálivé od nekonečných proudů slz. Máme hlad, jíme a stejně je nám špatně. Jsme zpocení a stejně je nám zima. Chceme něco dělat, chceme běhat, řvát a bušit pěstí do zdi. Jenže místo toho jen hodiny bezmocně ležíme a koukáme, jak se mraky líně sunou po obloze. Proč sakra plynou tak pomalu? Proč to všechno nemůžeme zaspat?

Není důležité, jestli se s námi někdo rozejde, nebo tak učiníme my. Nerozhoduje, jestli láska trvala měsíc, nebo deset let. Emoce se bouří stejně silně a naší mysl v tu chvíli zaplavuje zoufalství a beznaděj.

Mohli jsme si na citové dno sáhnout už několikrát, můžeme se trápit úplně poprvé. Emoce se nedají ošálit a my vždycky všechno prožíváme stejně intenzivně. Totálně. Bez slitování… A ty otázky jsou tak ubíjející: Proč zrovna já? Co jsem udělal špatně? Zasloužím si to? Proč mohou být jiní šťastní? A budu vůbec ještě někdy ve svém životě šťastný já? Určitě ne!

Řeči nepomohou

Jen úplný idiot nám v tuto chvíli může radit, abychom se začali cítit hezky. Okolí i blízcí přátelé to myslí dobře a chtějí nám pomoct. Ale k čemu jsou nám řeči, že se všechno brzy spraví, že poznáme někoho jiného a budeme se opět cítit šťastně? Je to úplně jedno, protože to není teď hned. Vlastně nás to vůbec nezajímá.

Rychlé řešení, jak protivné, vysilující a ničivé emoce utlumit a začít se cítit dobře, neexistuje. Nemůžeme se soustředit na práci, nechce se nám jít do posilovny, nechceme běhat, nemáme chuť na skvělé jídlo, nechceme vyrazit na výlet a už vůbec nechceme dělat nic z toho, na co jsme do teďka neměli čas.

Nechceme poslouchat rady ani útěchy. Potřebujeme jen všem kolem sebe říct, jak se cítíme mizerně, jak je nám špatně a jak už nikdy nebudeme šťastní. Musíme to říct úplně všem, aby se také cítili aspoň trochu mizerně, protože jsou všichni šťastnější než my!

Jediný způsob, jak se se vším vyrovnat, je dát tomu nekontrolovatelný průběh, jít až na dřeň. Nějaký čas prostě budeme nepoužitelní, nedostupní a vůbec si to neužijeme.

Když nás trápí neštěstí v lásce, je úplně jedno, co nám kdo radí – lidé, časopisy, knihy… Žádné skvělé rady nám nepomohou. Prostě si to všechno musíme hodinu po hodině a den po dni protrpět. Nejlepší a nejúčinnější je, když se totálně oddáme všem svým emocím, necháme je působit a vůbec jim nebudeme bránit, tak, aby zaplavily naši mysl a my se pak cítili ještě hůře. Jediný způsob, jak se se vším vyrovnat, je dát tomu nekontrolovatelný průběh, jít až na dřeň. Nějaký čas prostě budeme nepoužitelní, nedostupní a vůbec si to neužijeme.

Pokud jste čekali nějakou úžasnou radu, jak rozpad vztahu a ztrátu lásky lépe zvládnout, jste na omylu. Prostě nějak přečkejte den, splňte své povinnosti a vraťte se do postele plakat a zuřit. Však ono to brzy přejde a bude líp. Určitě. Ale to teď stejně nechcete slyšet…

Foto: Adobe Stock

Více k tématu