Noční úklid v hlavě: bez spánku se neobejdeme

Znáte to. Nespali jste většinu noci, takže jste rozmrzelí, je vám zima, máte hlad, nechce se vám přemýšlet a nejraději byste v posteli zůstali. Přesně tyto důsledky nespavosti nám ukazují, proč je spánek důležitý.
Tvrdí se, že spánek má mnoho důležitých funkcí. Jedna z nich je konsolidace vzpomínek a zbavování se odpadu. To znamená, že mozek ve spánku zpracovává uplynulý den, dělá si pořádek a ukládá to, co je třeba. Jako když uklízíme v kanceláři, kdy také dáváme věci do složek, do kterých patří, a vyhazujeme zbytečnosti. Mozek během dne vyprodukuje dost odpadů, kterých se postupně zbaví a odplaví je přes kanály, kterými teče mozkomíšní mok do zbytku těla.
Další funkcí spánku je regenerace a sbírání energie. Po dlouhém dnu plném dojmů je opravdu třeba nasbírat sil do dalšího dne. Svět kolem nás je totiž plný stimulace, a to nejen takové, které jsme si přímo vědomi, jako je třeba škola či práce.
Mozek musí čelit mnohem více věcem, než si kolikrát umíme představit. Jen taková cesta metrem je neuvěřitelný „záhul“, mozek totiž zpracovává zrakové informace (lidé, reklamy), orientuje se v prostoru, zároveň vnímá všechen hluk okolo a snaží se vyhnout narážení do druhých. Svět okolo nás kolikrát připomíná džungli, takže je důležité, aby se po takovém pobytu v džungli mozek prospal.
Spánek (ne)důležitý
Výzkumy ukazují, že lidé se sníženým množstvím spánku či s nekvalitním spánkem trpí poruchami pozornosti, jsou méně tolerantní, a tudíž popudlivější, ale také trpí více úzkostmi. Pro ty na úspěch orientované, nekvalitní spánek snižuje výkon, zhoršuje schopnost dobrého rozhodování, a tím pádem je podaný výkon v práci či ve škole horší kvality.
Tak co myslíte, obejdeme se bez spánku? Odpověď na tuto otázku nechám na vás. Možná se na to vyspěte. 🙂