5 + 1 nejčastějších mýtů o antidepresivech

Pojďme si vysvětlit, proč není braní antidepresiv tak zlé, jak se říká. A vyvrátit několik rozšířených mýtů.
Mýtus číslo 1: Antidepresiva jsou návyková.
Antidepresiva mají za úkol podpořit mozek, který si z nejrůznějších důvodů nevystačí sám. Jako když si člověk nemůže dovolit nový byt ze své výplaty, a tak si vypůjčí peníze na hypotéku. Například pokud má člověk dlouhodobou (myšleno více než pár týdnů) tendenci upadat do deprese a celkově ztrácí důvod žít, antidepresiva mu můžou pomoci tím, že zvýší množství „pozitivních látek“ v mozku (které si vytváří sám, podrobněji vysvětlujeme v článku). Onen člověk pak bude lépe pracovat s terapií, která by měla léčbu antidepresivy doprovázet.
Díky tomu, že antidepresiva do mozku nedodávají nic, co by mozek sám neměl, nepřijde po vysazení klasický absťák, který je spojován se závislostí na nejrůznějších drogách. Ano, mozek si na pomocnou berličku navykne (my bychom byt bez hypotéky taky nezískali), ale to neznamená, že po jejich vysazení dojde ke zkolabování. Známý absťák se objevuje pouze v případech, kdy mozku dodáváme něco, co mu není vlastní. Třeba kokain.
Pokud je člověku při vysazování antidepresiv zle, s největší pravděpodobností je vysazuje příliš rychle. Při postupném odvykání si a prací se svou myslí pomocí terapie nedochází k negativním projevům.
Mýtus číslo 2: Jakmile začnu antidepresiva brát, už nepřestanu.
Nepřetržitá léčba antidepresivy může nastat v případech, kdy je choroba těžce zvládnutelná a neléčitelná jinými způsoby.
Ve většině případů však vypadá proces následovně: objeví se potíže, navštívíme kvalitního a zodpovědného odborníka, který předepíše antidepresiva. Dobrý odborník také předepíše terapii a po zvládnutí problému se antidepresiva postupně vysadí. To nás přivádí k mýtu číslo 3.
Mýtus číslo 3: Antidepresiva problém vyřeší.
Ne. Jak již bylo řečeno, antidepresiva poskytují podpůrný mechanismus, ale jen s nimi se problém nevyřeší. Opravdu zásadní je terapie. Terapie je důležitá proto, aby se zjistila příčina a nalezlo řešení problému. Při řádné terapii se mozek učí zvládat problém. Nejdříve má u sebe pomocníka v podobě antidepresiv, ale jakmile, a hlavně postupně, s antidepresivy přestaneme, mozek se o sebe musí postarat sám. A to, jak se o sebe postarat, jej naučí terapie, například často používaná kognitivně-behaviorální terapie.
Stejně jako zlomenou nohu nevyléčíme pouze nasazením sádry – po zranění je naprosto běžné podstoupit rehabilitace, aby se člověk co nejrychleji a nejsnadněji vrátil do zdravého normálu. Stejně tak fungují antidepresiva (sádra) a terapie (rehabilitace).
Bohužel řádná léčba nejen pomocí antidepresiv, ale i terapie, není tak častá, jak by měla být. A to převážně z finančních důvodů. Proto je běžné narazit na tvrzení, že jakmile člověk antidepresiva začne brát, už nepřestane. Tomu tak ale při řádné léčbě není, a člověk, kterému byla antidepresiva nasazena, se nesmí nechat odbýt pouze jimi. Nezapomínejme, že antidepresiva jsou pouze pomocníkem, řešení se ale mozek musí naučit, aby pak život zvládal sám.
Mýtus číslo 4: Jakmile začnu antidepresiva brát, budu jen zvyšovat dávku.
Ke zvyšování dávky antidepresiv dochází pouze v případech, kdy počáteční dávka nepodporuje dostatečně. Pokud je dávka nastavena správně a člověk dochází na terapii, kde se učí postavit se problému čelem, postupně se bude dávka snižovat.
Mýtus číslo 5: Antidepresiva jsou dostatečným řešením psychických problémů.
Ne! Jak již bylo řečeno, antidepresiva jsou pouze podpůrným mechanismem. Ne řešením problému! Chceme-li si koupit byt, potřebujeme si na něj vydělat. Hypotéka to za nás sama nevyřeší.
A nakonec spíše technický bod.
Mýtus navíc: O tom, že beru antidepresiva, se dozví můj zaměstnavatel a může mi to způsobit problémy.
Ne. Léčba antidepresivy je lékařským tajemstvím. Pokud potřebujete výpis o zdravotní způsobilosti, detailní léčba v něm není zapsána, pouze vaše způsobilost či případná nezpůsobilost.
P.S. Pokud byste chtěli vědět více o tom, jak antidepresiva fungují, přečtěte si článek pro fajnšmejkry Jak fungují antidepresiva aneb dejte svým mušketýrům v mozku brnění.
Foto: Designed by jcomp / Freepik www.freepik.com